Skip to content

1626 Eleventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1969

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block89
Lot439
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,254
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
30%
Improvement Value:$109,500
70%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+6.4%
2024$5,823+5.4%
2023$5,527+1.4%
2022$5,448+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5214, Page 50

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4251, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1969