Skip to content

1561 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1908

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 26, 2014

Property Information

Block90
Lot404
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SCB 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,176
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
19%
Improvement Value:$192,500
81%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+6.4%
2024$8,832+5.4%
2023$8,383+1.4%
2022$8,264+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,176DeedBook 6188, Page 1652Recorded3/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 6019, Page 679

Property Sale

SaleMulti
$164,500
DeedBook 3082, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$141,800
DeedBook 2539, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1908