Skip to content

1597 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block90
Lot415
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
26%
Improvement Value:$112,700
74%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,740+6.7%
2024$5,381+5.6%
2023$5,094+1.5%
2022$5,018+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920