Skip to content

52 Dawes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block98
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,504
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
31%
Improvement Value:$136,200
69%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,764+6.4%
2024$7,298+5.4%
2023$6,927+1.4%
2022$6,828+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6202, Page 544Recorded9/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960