Skip to content

40 Dawes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Apr 17, 2009

Property Information

Block98
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,419
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
32%
Improvement Value:$119,900
68%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,977+3.1%
2020$5,794-2.3%
2019$5,929+1.4%
2018$5,849+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5995, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1960