Skip to content

2286 Spruce St Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1850

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block98
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage4,514
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
20%
Improvement Value:$274,000
80%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,675+8.5%
2024$12,604+5.5%
2023$11,951+1.5%
2022$11,777+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft4,514DeedBook 6525, Page 1744Recorded6/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1850