Skip to content

2294 Spruce St Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2015

Property Information

Block98
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,059
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
31%
Improvement Value:$121,300
69%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.4%
2024$6,499+5.4%
2023$6,169+1.4%
2022$6,081+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960