Skip to content

375 Rutgers AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block1501
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1036SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
30%
Improvement Value:$128,100
70%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+6.7%
2024$5,073+1.2%
2023$5,012-6.3%
2022$5,350+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,276DeedBook 6562, Page 1077Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,276DeedBook 6392, Page 1533Recorded1/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 2971, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1930