Skip to content

48 Rutgers AveTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block1501
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
26%
Improvement Value:$158,000
74%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+6.7%
2024$7,025+1.2%
2023$6,940-6.3%
2022$7,408+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,229DeedBook 6490, Page 422Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 6355, Page 104Recorded1/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 6163, Page 1950

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6155, Page 1769

Property Built

Built

Year Built: 1977