Skip to content

145 Laura AveTrenton, NJ 08619

Built 1986

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Mar 5, 1998

Property Information

Block1503
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF-1872SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
24%
Improvement Value:$183,600
76%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+6.7%
2024$8,020+1.2%
2023$7,923-3.7%
2022$8,227+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,500
DeedBook 3355, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1986