Skip to content

125 Laura AveTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block1503
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1590SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
24%
Improvement Value:$194,300
76%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972+6.7%
2024$8,409+1.2%
2023$8,308-3.7%
2022$8,624+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970