Skip to content

210 Evelyn AveTrenton, NJ 08619

Built 1967

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block1504
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1696SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,901
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
27%
Improvement Value:$192,900
73%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+9.8%
2024$8,444+1.3%
2023$8,338-6.5%
2022$8,917+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,901DeedBook 6537, Page 839Recorded10/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1967