Skip to content

22 Cold Spring RdTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block1664
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
30%
Improvement Value:$205,800
70%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,385+9.6%
2024$9,476+1.2%
2023$9,362+4.5%
2022$8,956+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,096DeedBook 6377, Page 348Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 6315, Page 1454Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965