Skip to content

1163 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$166,600
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block1511
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
38%
Improvement Value:$133,200
62%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+6.7%
2024$7,128+1.2%
2023$7,042+1.9%
2022$6,912+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$166,600
Sq Ft1,276DeedBook 6427, Page 525Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$120,537
Sq Ft1,276DeedBook 6394, Page 892Recorded1/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954