Skip to content

1137 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block1511
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
39%
Improvement Value:$126,600
61%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+6.7%
2024$6,854+1.2%
2023$6,771+1.9%
2022$6,646+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6145, Page 755

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4535, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1955