Skip to content

1153 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1974

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block1511
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
28%
Improvement Value:$209,400
72%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234+6.7%
2024$9,592+1.2%
2023$9,476-1.0%
2022$9,571+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,088DeedBook 6524, Page 1008Recorded5/31/2023

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5144, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 4125, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2251, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1974