Skip to content

58 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1976

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block1554
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
33%
Improvement Value:$203,400
67%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+6.7%
2024$10,068+1.2%
2023$9,946+1.9%
2022$9,763+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,050DeedBook 6460, Page 1785Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 6175, Page 743Recorded7/31/2013

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 2749, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1976