Skip to content

8 Colony CtTrenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Price
$293,500
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block1511
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
32%
Improvement Value:$211,000
68%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+6.7%
2024$10,177+1.2%
2023$10,053+1.9%
2022$9,868+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$293,500
DeedBook 4161, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$94,800
DeedBook 2143, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1980