Skip to content

23 Sandalwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1962

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Jan 17, 1991

Property Information

Block1515
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF-1410SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
32%
Improvement Value:$115,900
68%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,012+6.7%
2024$5,635+1.2%
2023$5,567-6.3%
2022$5,942+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 2554, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1962