Skip to content

107 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block1521
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
31%
Improvement Value:$216,100
69%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+6.7%
2024$10,276+1.2%
2023$10,151+1.9%
2022$9,965+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$193,500
DeedBook 3235, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 2315, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1985