Skip to content

51 Terrill AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block1521
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
47%
Improvement Value:$79,900
53%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,353+6.7%
2024$5,017+1.2%
2023$4,957+1.9%
2022$4,865+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft576DeedBook 6600, Page 1710Recorded8/19/2025

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 6179, Page 1226Recorded9/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5990, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1950