Skip to content

58 New Colony DrTrenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block1528
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
29%
Improvement Value:$245,300
71%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,225+6.7%
2024$11,458+1.2%
2023$11,319+1.9%
2022$11,111+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,296DeedBook 6418, Page 1367Recorded10/20/2020

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 6138, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 5884, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$105,900
DeedBook 2269, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1984