Skip to content

62 New Colony DrTrenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block1528
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
29%
Improvement Value:$250,900
71%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,380+6.7%
2024$11,603+1.2%
2023$11,463+7.7%
2022$10,640+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft2,264DeedBook 6383, Page 1786Recorded10/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$115,900
DeedBook 2271, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1984