Skip to content

679 Paxson AveTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Oct 30, 1995

Property Information

Block1529
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
29%
Improvement Value:$248,500
71%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+6.7%
2024$11,564+1.2%
2023$11,424+1.9%
2022$11,214+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 3007, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1972