Skip to content

31 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block1530
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,847
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
34%
Improvement Value:$191,400
66%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+6.7%
2024$9,632+2.5%
2023$9,394+1.9%
2022$9,221+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,847DeedBook 6225, Page 323Recorded8/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1977