Skip to content

3 Jesse DrTrenton, NJ 08619

Built 1990

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block1533
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,422
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
23%
Improvement Value:$306,300
77%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,018+6.7%
2024$13,139+10.4%
2023$11,897+1.9%
2022$11,678+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft3,422DeedBook 6415, Page 943Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$483,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 6350, Page 975Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$219,047
DeedBook 2579, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1990