Skip to content

15 Jeffrey LaneTrenton, NJ 08619

Built 1994

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block1533
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,404
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
18%
Improvement Value:$416,600
82%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,909+6.7%
2024$16,786+1.2%
2023$16,583+1.9%
2022$16,278+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft3,404DeedBook 6502, Page 754Recorded10/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1994