Skip to content

211 Amherst AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block1535
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1404SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,537
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
27%
Improvement Value:$161,900
73%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+6.7%
2024$7,333+2.9%
2023$7,126-6.3%
2022$7,607+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,537DeedBook 6219, Page 436Recorded5/26/2015

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 4889, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1955