Skip to content

257 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block1536
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SM-858SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
28%
Improvement Value:$128,300
72%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,030+7.0%
2024$5,636+1.3%
2023$5,565-6.6%
2022$5,957+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 4683, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3373, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1960