Skip to content

273 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 2, 1999

Property Information

Block1536
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF-2412SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,673
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
28%
Improvement Value:$130,500
72%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,357+6.7%
2024$5,959+1.2%
2023$5,886-6.3%
2022$6,283+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3590, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1920