Skip to content

249 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block1536
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-1514SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,900
34%
Improvement Value:$105,700
66%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240-6.3%
2022$5,594+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000
Sq Ft1,391DeedBook 6612, Page 954Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$176,000
Sq Ft1,391DeedBook 6601, Page 1051Recorded8/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900