Skip to content

212 Sandalwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$546,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block1536
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1472SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
27%
Improvement Value:$166,900
73%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+6.7%
2024$7,564+30.3%
2023$5,806-6.6%
2022$6,214+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$546,000
Sq Ft1,496DeedBook 6487, Page 829Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft1,496DeedBook 6439, Page 1144Recorded5/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2255, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1965