Skip to content

337 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1916

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block1537
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-940SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
30%
Improvement Value:$126,500
70%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+6.7%
2024$5,985+16.9%
2023$5,120-6.3%
2022$5,465+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,272DeedBook 6463, Page 1208Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6214, Page 342Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6199, Page 1710Recorded8/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916