Skip to content

311 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block1537
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-1085
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
28%
Improvement Value:$132,900
72%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+6.7%
2024$6,068+17.9%
2023$5,146-6.3%
2022$5,493+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,085DeedBook 6459, Page 811Recorded10/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5564, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2606, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1960