Skip to content

507 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block1541
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SCB2G-768SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
34%
Improvement Value:$100,100
66%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,356+6.7%
2024$5,021+1.2%
2023$4,960-6.3%
2022$5,294+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,264DeedBook 6610, Page 1867Recorded12/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6012, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1900