Skip to content

421 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block1544
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF-1171SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
23%
Improvement Value:$179,600
77%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+6.7%
2024$7,736+27.6%
2023$6,063-6.3%
2022$6,471+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,425DeedBook 6493, Page 604Recorded7/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2843, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1972