Skip to content

403 Princeton AveTrenton, NJ 08619

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2005

Property Information

Block1544
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SF2G-2940SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
22%
Improvement Value:$183,400
78%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,285+6.7%
2024$7,765+1.2%
2023$7,671-6.3%
2022$8,189+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2492, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1910