Skip to content

456 Sandalwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block1544
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1438SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
26%
Improvement Value:$155,100
74%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369+6.7%
2024$6,907+1.2%
2023$6,823-6.3%
2022$7,283+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 4888, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1952