Skip to content

25 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2001

Property Information

Block1555
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
42%
Improvement Value:$139,800
58%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+6.7%
2024$7,927+1.2%
2023$7,831+1.9%
2022$7,687+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 2542, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1974