Skip to content

34 Deacon Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1975

Last Sale Price
$85,300
Last Sale Date
Jan 16, 1981

Property Information

Block1556
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,835
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$203,100
67%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,431+6.9%
2024$9,761+1.3%
2023$9,640+1.9%
2022$9,458+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,300
DeedBook 2152, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1975