Skip to content

5 Andree PlTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block1556
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
30%
Improvement Value:$235,200
70%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,823+6.7%
2024$11,082+1.2%
2023$10,947+1.9%
2022$10,746+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,222DeedBook 6458, Page 384Recorded9/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974