Skip to content

32 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block1556
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,111
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
31%
Improvement Value:$226,300
69%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,305+6.8%
2024$10,581+1.3%
2023$10,449+1.9%
2022$10,253+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974