Skip to content

21 Terrapin LaTrenton, NJ 08619

Built 1975

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block1558
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
32%
Improvement Value:$210,300
68%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,886+6.7%
2024$10,203+1.2%
2023$10,079+1.9%
2022$9,894+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$303,000
DeedBook 4608, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$75,001
DeedBook 2161, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1975