Skip to content

8 Oxcart LaTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jul 11, 2016

Property Information

Block1558
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
27%
Improvement Value:$262,300
73%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,612+6.7%
2024$11,821+1.2%
2023$11,678+1.9%
2022$11,464+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 6256, Page 238Recorded7/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5444, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 2873, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1974