Skip to content

625 Paxson AveTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block1560
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
29%
Improvement Value:$216,800
71%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+6.7%
2024$10,127+1.2%
2023$10,004+1.9%
2022$9,820+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 6409, Page 624Recorded7/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972