Skip to content

2 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Jan 29, 2007

Property Information

Block1561
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,541
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
27%
Improvement Value:$242,100
73%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,717+6.7%
2024$10,982+1.2%
2023$10,849+1.9%
2022$10,650+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$428,000
DeedBook 5568, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 3886, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1971