Skip to content

8 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2007

Property Information

Block1561
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
34%
Improvement Value:$192,500
66%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+6.7%
2024$9,665+1.2%
2023$9,548+1.9%
2022$9,372+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$159,600
DeedBook 2990, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1971