Skip to content

12 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Apr 3, 2015

Property Information

Block1561
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
35%
Improvement Value:$188,400
65%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174+6.7%
2024$9,536+1.2%
2023$9,420+1.9%
2022$9,247+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$364,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6216, Page 1674Recorded4/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$322,000
DeedBook 5776, Page 162

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 4956, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1972