Skip to content

3 Tar Heels Rd EastTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2012

Property Information

Block1564
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
31%
Improvement Value:$214,600
69%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,946+6.7%
2024$10,259+1.2%
2023$10,135+1.9%
2022$9,949+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971