Skip to content

12 Bruin DrTrenton, NJ 08619

Built 1986

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block1526
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
27%
Improvement Value:$271,500
73%
Total Assessment$371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,102+6.7%
2024$12,281+1.2%
2023$12,132+1.9%
2022$11,909+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$347,500
DeedBook 6124, Page 324

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3127, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2591, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$157,400
DeedBook 2331, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1986